Karyntia - piękna, górzysta kraina, leżąca na południu Austrii jest rejonem niezwykle atrakcyjnym dla amatorów aktywnego wypoczynku. W zimie narciarze i snowboardziści oblegają ośrodki narciarskie, przez pozostałe sezony licznie przybywają wspinacze zdobywający alpejskie szczyty oraz rowerzyści przemierzający piękne i urozmaicone szlaki rowerowe.

Region przyciąga też miłośników sportów wodnych – Karyntia to kraina jezior: z ponad 1000, aż 200 to kąpieliska z bardzo czystą i ciepłą wodą: w jeziorze Klopeiner See temperatura wody dochodzi do 28 stopni.

Chcielibyśmy pokazać jeszcze inne oblicze Karyntii: wykute w górach sztolnie oraz niesamowite skalne wąwozy z wodospadami i mostami linowymi, przez które poprowadzone są ferraty. Nie są to propozycje klasycznych, długich przejść wspinaczkowych, ale kilka pomysłów na przeżycie różnorodnych i pięknych przygód, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla rodzin z nastoletnimi dziećmi. Jest to nasza sprawdzona propozycja na aktywne i piękne wakacje w górach.

Na początek niezwykły, głęboki kanion Mauthner Klamm (pol. Wąwóz Mauthner) znajdujący się w miejscowości Kötschach-Mauthen. Przygoda polega na przejściu dnem tego skalnego wąwozu, który jest jednocześnie korytem potoku. Ale największą jego atrakcją jest wspinaczka na progi wodospadów. Ferrata (B/C) nie jest wymagająca technicznie, pokonywane progi mają najwyżej kilkanaście metrów wysokości.
Wąwóz składa się z trzech fragmentów o różnym stopniu trudności.

Pierwszy odcinek to trasa spacerowa urozmaicona kładkami, mostkami i galeryjkami.

Spacerowa część Mauthner Klamm

Druga część przebiega w kanionie, którego dnem płynie potok (konieczne jest ubranie, a przede wszystkim obuwie, w którym możemy brnąć w zimnej i miejscami rwącej wodzie). W tej części wąwóz jest bardzo głęboki, ściany mają kilkadziesiąt metrów wysokości. W niektórych miejscach ściany „zazębiają się”, co sprawia że nie dociera tutaj światło słoneczne.

Przejście dnem wąwozu Mauthner Klamm

Trzeci, ostatni odcinek dostępny jest dla osób wyposażonych w sprzęt na ferratę. Są tu liczne progi skalne i wodospady.

Jeden z wodospadów w Mauthner Klamm

Osobom nie posiadającym umiejętności wspinaczkowych i sprzętu ferratowego, gorąco polecamy przejście dwóch pierwszych odcinków i powrót tą samą drogą.

Jeżeli chcemy przejść cały Wąwóz Mauthner, a mamy możliwość wyboru dnia wyprawy należy zapanować to w słonecznym, ciepłym dniu – wąwóz jest bardzo głęboki i nawet przy pięknej pogodzie w niektórych  miejscach panuje mrok. Ważny jest też poziom wód, wejście do wąwozu po dużych opadach może być niebezpieczne.

Dokładny opis ferraty - trasa, mapa, dojazd i ubezpieczenie: http://gorydlaciebie.pl/wyprawy/mauthner-klamm/

Podobny charakter ma kolejna wyprawa do wąwozu Millnatzen z ciekawą i stosunkowo łatwą ferratą (B/C). Tutaj prawdziwym wyzwaniem nie jest wspinaczka, ale dojazd do parku, gdzie rozpoczyna się nasza przygoda. W końcowym odcinku droga jest wąska i prowadzi serpentynami wśród wzgórz. Po drodze czekają nas za to przepiękne widoki. Kto był latem ten wie: alpejskie łąki i nieliczne domy, a właściwie całe  gospodarstwa w stylu tyrolskim. Oczywiście i domy i budynki gospodarcze udekorowane są pięknymi kwiatami, wszystko jest zadbane i bardzo uporządkowane.

Próg wodospadu Millnatzenklamm

„Nasza” ferrata znajduje się na terenie parku Abenteuer- und Walderlebniswelt („przygoda w leśnym świecie przyrody”). Główną atrakcją Millnatzenklamm Klettersteig są liczne mosty linowe rozpięte kilka metrów nad strumieniem wody. Niezwykłe wrażenie robi też 30 -  metrowej wysokości ścianka, z progu której spada wodospad. Wbrew pozorom wspinaczka po niej nie jest bardzo trudna. Przy przejściu, na samym progu wodospadu, stojąc na pionowej ścianie lewą ręką można bez problemu dotknąć kaskad wody – naprawdę rewelacyjne wrażenie!
Dokładny opis ferraty - trasa, mapa, dojazd i ubezpieczenie: http://gorydlaciebie.pl/wyprawy/milnatzenklamm-klettersteig/

Mosty linowe przez wodospady Millnatzenklamm

W okolicach Villach znajdziemy jeszcze jeden niesamowity wąwóz skalny z mostami linowymi, jest to Rotschitza-Klamm Klettersteig. Podobnie jak w przypadku Millnatzen Klamm, największym problemem jest znalezienie parkingu, z którego prowadzi ścieżka do wąwozu. Jeżeli już uda nam się tam dojechać:) z parkingu, w kilkadziesiąt minut podchodzimy leśną ścieżką do wysokiej skały, na której rozpięta jest ferrata. Wspinaczka jest od samego początku bardzo atrakcyjna.

Most linowy nad wodospadem Rotschitza

Po minięciu skalnego wzniesienia czeka nas największa atrakcja Rotschitza-Klamm, mianowicie mosty linowe, które tutaj mają trochę inny charakter. Liny rozpięte są nad wysokim i załamanym progiem skalnym, co sprawia, że przy przechodzeniu go mamy wrażenie „zawieszenia” nad  przepaścią. Podczas tego przejścia czeka nas jeszcze jeden niesamowity efekt – doskonale widać stąd jezioro Faaker See i otaczającą go panoramę. Ferrata nie jest trudna, ale polecamy ją raczej osobom bez lęku przestrzeni.
Dokładny opis ferraty - trasa, mapa, dojazd i ubezpieczenie:  http://gorydlaciebie.pl/wyprawy/ferrata-rotschitza-klamm/

Widok na jezioro Faaker See z ferraty Rotschitza

Zupełnie inną przygodę można przeżyć na ferracie Cellon Stollen poprowadzonej w starej wojennej sztolni wykutej w górze Cellon (niem. Frischenkofel, 2241m n.p.m.). 

Ferrata we wnętrzu góry Cellonstolen

Ferrata jest bardzo atrakcyjna szczególnie dla młodzieży. Wbrew pozorom nie jest trudna technicznie, wewnątrz tunelu poruszamy się całkiem swobodnie. W trudniejszych miejscach poprowadzone są stopnie metalowe na tyle gęsto, że bezpiecznie pokonuje się trudniejsze odcinki. W sztolni, co kilkanaście metrów wykute jest okno,  ale w niektórych miejscach trudno jednak o światło. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą czołówkę.

Zejście z Cellonstolen

Dla osób sprawnie poruszających się po ferratach ciekawym wyzwaniem może być wejście na szczyt Cellon ferratą Oberst Gressel Gedenkweg (C/D) i następnie Weg ohne Grenzen (D). Natomiast zejście Steinbergweg (B/C), a potem Cellonstollen (B).

Dokładny opis ferraty - trasa, mapa, dojazd i ubezpieczenie: http://gorydlaciebie.pl/wyprawy/ferrata-cellonstollen-w-karyntii/

I jeszcze jedna atrakcja rejonu, w okolicach góry Cellon często można spotkać świstaki (niem. murmeltier).

Świstak przy zejściu z Cellonstolen

Wszystkie wymienione ferraty są stosunkowo krótkie, nie są też trudne (B/C), ale oczywiście polecamy je osobom, które miały już przygodę z ferratami. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie są zatłoczone, nie ma więc żadnej presji kolejki, pośpieszania, itp. Mosty linowe są niezwykle atrakcyjne, szczególnie dla młodszych uczestników. Na trasie spotykaliśmy „zespoły” nawet z kilkuletnimi dziećmi, ale towarzyszyła im zawsze osoba świetnie przygotowana technicznie.

Szczegółowe opisy wszystkich ferrat: trasa, mapa, dojazd i ubezpieczenie zamieszczone są na naszym portalu www.gorydlaciebie.pl

Najlepszym relaksem po takiej wspinaczce jest kąpiel w karynckich jeziorach. My biwakowaliśmy nad jeziorem Weissensee, najwyżej położonym jeziorem kąpieliskowym w Karyntii (930 m n.p.m.). Po aktywnie spędzonym dniu kąpiel, nawet w pochmurny dzień, była wielką  przyjemnością.

Kąpiel w jeziorze Weissensee

Dodatkowe informacje o Karyntii

Jest to kraj związkowy na południu Austrii, jego stolicą jest Klagenfurt.

Grossglockner (3797 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem masywu Wysokie Taury i jednocześnie najwyższym szczytem Austrii.

Zimą rejon przyciąga narciarzy i snowbordzistów, dla których ma bardzo ciekawą i zróżnicowaną ofertę, zarówno pod względem trudności tras, jak i oferty après-ski.  Najpopularniejsze ośrodki narciarskie Karyntii: Bad Kleinkirchheim, Katschberg, Lavanttal, Großglockner/Heiligenblut,  Nassfeld Hermagor, Mölltal, Spittal an der Drau, Villacher Skiberge.

Karyntia to kraina jezior. Największym i najbardziej znanym jest Wörthersee. Odbywają się tutaj międzynarodowe zawody w siatkówce plażowej oraz zawody Ironman Austria. Najwyżej położonym jeziorem  kąpieliskowym (930 m n.p.m.) jest Weissensee. Inne znane jeziora to:  Klopeiner See, Ossiacher See, Millstätter See,  Presseggersee i najbardziej na południu położone, oryginalnie brzmiące Faaker See. Wszystkie wymienione jeziora dysponują świetną bazą sprzętową, szkółkami żeglarskimi i atrakcjami dla rodzin z dziećmi: dobrze przygotowanymi plażami, zjeżdżalniami.

Jezioro Farchtensee

Karyntia to także raj dla rowerzystów –  rejon obfituje w tak liczne i urozmaicone trasy rowerowe, że jest to temat na osobny artykuł. Dla miłośników dwóch kółek przygotowano m.in. szlaki tematyczne. Są np. trasy kulinarne, kulturalne, trasy rodzinne (np. 90-kilometrowy Szlak Karnicki, gdzie trasa prawie cały czas biegnie w dół). Jest też niezwykła atrakcja - rowerowa eskapada po sztolniach. Najpopularniejsze rowerowe szlaki: Drauradweg, Alpe-Adria-Bike, Szlak Karnicki, Szlak Karynckich Jezior.

Słoweńcy karynccy to druga, obok Austriaków, najliczniejsza nacja zamieszkującą Karyntię. Posługują się dialektem karynckim języka słoweńskiego, tradycyjnie nazywanym językiem wendyjskim, który cechuje duża ilość zapożyczeń niemieckich. Stąd też dwujęzyczne, niemiecko–słoweńskie, nazwy geograficzne.

Przy dłuższym pobycie warto wykupić kartę: Kärnten Card, która uprawnia do bezpłatnego wejścia do atrakcyjnych miejsc i obiektów przyrodniczych, rekreacyjnych, muzeów oraz bezpłatnych przejazdów kolejkami, itd. Szczegóły znajdują się na stronie:  http://www.kaerntencard.at.

Jeżeli planujemy aktywnie spędzić czas w górach, szczególnie na wspinaczce i ferratach warto, a nawet trzeba, wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które powinno zawierać opcję „koszty ratownictwa i poszukiwania”. Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia - trzeba mieć świadomość, że ewentualne koszty ratownictwa mogą być wysokie i popularna, najczęściej oferowana kwota 5000 € może nie wystarczyć. Oczywiście powinniśmy posiadać także kartę EKUZ, która zapewnia zwrot kosztów leczenia w krajach UE.  Informacje o tym, gdzie się ubezpieczyć znajdziecie na naszym portalu www.gorydlaciebie.pl w panelu bocznym w zakładce „Ubezpieczenie”.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...