Znajdujesz się w jednym z rozdziałów poradnika Jak tanio latać?

Aktualizacja: kwiecień 2017

Biura turystyczne bardzo często rezerwują dla swoich klientów oddzielne samoloty. Jeśli zostaną w nich wolne miejsca, bilety są wystawiane na sprzedaż w promocyjnej cenie dla indywidualnych odbiorców.

Czym charakteryzują się loty czarterowe?

 • Bardzo konkurencyjną ceną – touroperatorzy zawsze dążą do tego, aby czarter im się zwrócił. Jeśli na dany lot nie ma chętnych – obniżają jego cenę bardzo mocno, zwłaszcza w ostatniej chwili. Wolą sprzedać bilet za 100 zł niż nie sprzedać go wcale.
 • Promocjami last minute – w przypadku czarterów zamawianie biletów z wyprzedzeniem nie ma sensu, ceny maleją wraz ze zbliżającym się terminem wylotu. Dlaczego więc nie kupować lotów zawsze na dzień przed? Bo kolejka chętnych jest na tyle duża, że w przysłowiowym "last minute" wszystkie miejsca mogą być zajęte.
 • Niskim standardem przelotu – konsekwencją dwóch poprzednich punktów jest zatłoczenie tras. Oczywiście nie dostaniesz miejsca stojącego, ale pomęczysz się trochę wśród rozkrzyczanych rodzin z dziećmi, lecącymi na wczasy z parawanem... Nie licz na kompleksową obsługę i przekąski.
 • Kursowaniem do urlopowych destynacji – licz się z faktem, że 90% czarterów kursuje wyłącznie do najpopularniejszych ośrodków turystycznych. No i oczywiście latem. Nie dolecisz nimi do bardziej "ambitnych" miejsc – choć zdarzają się tu miłe wyjątki – jak np. kursy do Ameryki Południowej.
 • Częstymi opóźnieniami – rozkłady czarterowych lotów bywają tak napięte, że niejednokrotnie brakuje zapasowych samolotów do ich obsługi. Gdy którejś z maszyn zdarzy się czasowa "obsuwa", możesz utknąć na lotnisku na długie godziny.
 • Nieobecnością w wyszukiwarkach lotów – jakaś tajemnicza siła sprawia, że czarterowe loty są bardzo rzadko uwzględniane w najpopularniejszych wyszukiwarkach lotów. W następnym punkcie poradzimy Ci jak zażegnać ten problem.
 • Bagażem rejestrowanym wliczonym w cenę – żadne szanowane biuro podróży nie będzie ograniczało swoich pasażerów do bagażu podręcznego. W przeciwieństwie do tanich linii lotniczych – na lot czarterowy można zabrać więc bez dodatkowych opłat nieco większe tobołki.

Gdzie szukać lotów czarterowych?

Najłatwiej zajrzeć po prostu na strony poszczególnych biur podróży. Poniżej podajemy ich listę wraz z orientacyjnymi kierunkami wylotów

TUI link Bułgaria, Cypr, Czarnogóra, Dominikana, Egipt, Grecja, Hiszpania, Jamajka, Kenia, Kuba, Mauritius, Meksyk, Portugalia, Turcja, Włochy, Wyspy Kanaryjskie, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Neckermann link Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Egipt, Grecja, Hiszpania, Malta, Maroko, Turcja, Włochy
Rainbow link Albania, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Egipt, Gambia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Indonezja, Jamajka, Kenia, Kuba, Maroko, Meksyk, Panama, Portugalia, Sri Lanka, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Wietnam, Włochy
Itaka link Albania, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Egipt, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Maroko, Oman, Portugalia, Tunezja, Turcja, Wyspy Zielonego Przylądka, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Ecco link Bułgaria
Exim Tours link Bułgaria, Curaçao, Cypr, Dominikana, Egipt, Francja, Grecja, Hiszpania, Indie, Indonezja, Izrael, Jamajka, Kenia, Malediwy, Malta, Maroko, Mauritius, Meksyk, Panama, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Seszele, Sri Lanka, Tajlandia, Tanzania, Tunezja, Turcja, Wenezuela, Wyspy Zielonego Przylądka, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Czarterowe linie lotnicze

Czasami bilety zarezerwujesz u samego źródła, czyli u czarterowych linii lotniczych:

 • SmallPlanet (wyszukiwarka) – Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Włochy
 • EnterAir (wyszukiwarka) – Grecja, Hiszpania, Włochy
 • Aegean (wyszukiwarka) – wiele miast w Europie, Azji i Afryce
 • Allinair (wyszukiwarka) – Estonia, Grecja, Gruzja, Kazachstan, Łotwa, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Ukraina, Włochy

Wyszukiwarki lotów

Niestety czartery są niezmiernie rzadko uwzględniane przez wyszukiwarki lotnicze. Możesz spróbować szczęścia w następujących miejscach:

 • eSky.pl (wyszukiwarka czarterów) – z możliwością bezpośredniego zakupu biletu.
 • TravelPlanet.pl (wyszukiwarka) – czytelny agregator czarterów, sam proces zamówienia jest mało wygodny i opiera się o wysłanie formularza z zapytaniem.
 • AirStop.pl (link) – czeska wyszukiwarka ofert.