Jesteś w jednym z rozdziałów poradnika Co spakować.

Typowa mapa

Mapa w górach to niezbędny element ekwipunku. W każdych górach. Nigdy o niej nie zapominaj.

Jak kupić mapę?

Oto kilka podstawowych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w sklepie:

  • Sprawdź, czy obejmuje cały obszar, który Cię interesuje.
  • Zwróć uwagę na skalę i stopień szczegółowości. Pamiętaj, że mapy o skali rzędu 1:100 000 zupełnie nie nadają się do górskiej wędrówki, zwłaszcza w dzikim terenie.
  • Rozłóż mapę i zobacz, czy znajdują się na niej szlaki turystyczne i czasy ich przejść. Jeśli kupujesz mapę w sklepie internetowym – zajrzyj na bezpłatne mapy online (np. Galileos/Plan, Galileos/Compass).
  • Zerknij na datę wydania, sprawdź zawczasu w Internecie dostępność nowszych edycji.

Gdzie kupić mapę?

Mapy dostępne są w większości księgarni, jednakże musisz uważać na nieaktualne wydania zalegające na zakurzonych półkach. Najpewniejszym sposobem jest z pewnością zakup mapy u źródła, czyli w wydawnictwie.

  • Galileos (mapy online) – nasz faworyt. Oferuje mapy papierowe, syntetyczne i elektroniczne.
  • Compass (mapy online w sklepie) – mapy papierowe, elektroniczne, foliowane.
  • Sygnatura – mapy online w kilku portalach Internetowych, m.in. tu.

Na rynku istnieje oczywiście – obok tej "wielkiej trójki" – o wiele więcej wydawnictw. Znajdziesz je we wrocławskiej Księgarni Podróżnika, przybytku o niezwykle bogatej ofercie map i przewodników.

Czym są mapy syntetyczne?

Niektóre mapy drukowane są na materiale syntetycznym (tzw. Polyart), dzięki czemu charakteryzują się zwiększoną odpornością na warunki zewnętrzne. Trudno je podrzeć, zabrudzić bądź zamoczyć. Są przy tym lżejsze i poręczniejsze od map laminowanych. Miej na uwadze sytuację pogodową, bo np. drukując mapę z Internetu możesz zastać ją po deszczu całkowicie zamazaną.

Czym są mapy elektroniczne?

Ciekawą niszę stanowią mapy elektroniczne, wydawane przez większość wydawnictw. Łączą się one z GPS w telefonie i pokazują na bieżąco Twoją pozycję. Nie traktuj ich nigdy jako jedyne źródło informacji o lokalizacji, zabierz też tradycyjną papierową mapę, żeby nie dać zaskoczyć się wyczerpanej baterii. Jeśli nie brak Ci funduszy – zainteresuj się profesjonalnymi urządzeniami nawigacyjnymi firmy Garmin.

Nie ufaj zanadto darmowym aplikacjom mapowym. Miej świadomość, że np. czeskie mapy.cz nie sprawdzają się do końca na terenie Polski (nie wierzysz – porównaj sobie szlaki z wersją papierową). Typowa nawigacja oparta na Google lub OpenStreet może zwieść Cię w górach na manowce, rzadko uwzględnia bowiem rzeźbę terenu.