Licencja : 
PD
Obiektyw aparatu

Jesteś w jednym z rozdziałów poradnika Co spakować.

O wyborze cyfrowego aparatu fotograficznego można by napisać całą książkę. Przedstawimy tu kilka praktycznych porad odnośnie różnych rodzajów górskich wypadów. Po informacje bardziej szczegółowe zapraszamy do naszego artykułu Jaki aparat fotograficzny zabrać w góry?.

W góry można zabrać trzy rodzaje aparatów:

  • Lustrzankę lub bezlusterkowca z pełnowymiarowym obiektywem – jest to opcja głównie na mniej ekstremalne wycieczki. Trudno bowiem wyobrazić sobie wspinanie po skałach lub łańcuchach z dyndającym na szyi półkilogramowym i wystającym sprzętem. Lustrzanki dobrze sprawdzają się w złą pogodę (są mało wrażliwe na szum przy wyższych czułościach ISO i mają jasne obiektywy), robią świetne zdjęcia z zielenią i co ważne - zużywają mało energii z uwagi na brak ciągłego podglądu na ekranie LCD. Konkurujące z nimi bezlusterkowce mają dwie dodatkowe zalety: mniejszą wagę i mniejsze rozmiary.
  • Aparat kompaktowy – idealnym kompromisem pomiędzy mobilnością i jakością zdjęć są niewielkie aparaty kompaktowe. Ich zaletą w stosunku do lustrzanek jest cena, lekkość i dostępność dużego zoomu (który w lustrzance wymaga pokaźnych rozmiarów obiektywu). 99% użytkowników będzie z dobrego aparatu kompaktowego w pełni zadowolona. Pozostałe 1% zwróci pewnie uwagę na spore zaszumienie fotografii oraz na zniekształcenia wynikające z ograniczeń optyki.
  • Telefon komórkowy – w ostatnich latach aparaty w telefonach szybko doganiają rynek dotychczasowej fotografii. W idealnych warunkach oświetleniowych zdjęcie zrobione nowoczesnym telefonem potrafi zachwycić. W warunkach bardziej ponurych bywa już różnie. Decydując się na telefon pamiętaj o szybkim zużyciu jego baterii oraz (w zdecydowanej większości) o braku optycznego zoomu.

Jednym słowem – optymalny wybór to dobry aparat kompaktowy.

Jaki aparat kupić?

Zaczekaj chwilę, ładujemy produkty z Ceneo...