Okładka

Nasze mapy online są bardzo łatwe w użyciu i – mamy nadzieję – intuicyjne, posiadają jednak kilka funkcjonalności, których nie zauważysz od razu gołym okiem. Chcielibyśmy przybliżyć Ci w pełni działanie map tak, abyś mógł korzystać z nich jak najefektywniej. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem Internetu – przeskocz pierwsze akapity :-).

Podstawy korzystania z map

Nasz portal oferuje najnowsze mapy online z wydawnictw Plan, Galileos i Compass. Dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Są to skany papierowych map, zamieszczone w pełni legalnie za zgodą ich właścicieli. Możesz korzystać z nich do planowania górskich tras, nie nadają się za to do używania na szlaku. Po prostu ich działanie uzależnione jest od zasięgu Internetu, którego w górach zazwyczaj nie ma.

Aby włączyć mapę, wybierz ją z listy na tej stronie. Masz do wyboru Sudety, Karpaty wraz z Podkarpaciem, Góry Świętokrzyskie i Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Gdy już znajdziesz się na stronie mapy, zjedź w dół aż zobaczysz mapę, a na niej kokpit z przyciskami. Wygląda on mniej-więcej tak:

Interfejs map

  1. Kontrolki zoomu – przybliżają i oddalają mapę. Możesz także używać rolki od myszy albo klikać dwukrotnie na wybrane miejsce. Działają też przyciski + i - na klawiaturze komputera.
  2. Linijka – służy do mierzenia tras. Wybierz ją, kliknij kilka kolejnych punktów na mapie i odczytaj wyliczoną odległość. Pamiętaj, że jest to odległość w poziomie, bez uwzględnienia profilu wysokości.
  3. Pełny ekran – nie musisz oglądać mapy w małym okienku, istnieje możliwość jej powiększenia na cały ekran, bez dodatkowych rozpraszaczy.
  4. Link do miejsca – jedna z naszych ulubionych funkcjonalności :-). Kliknij ją, następnie kliknij wybrane miejsce na mapie. Otrzymasz link do tego miejsca. Możesz zamieścić go gdzie tylko zechcesz. Napiszemy jeszcze o tym w dalszej części tego tekstu.
  5. Pogoda z Meteo.pl – po kliknięciu na konkretny punkt na mapie pokazuje wyskakujące okienko z pogodą z meteo.pl. Pamiętaj, że prognoza nie jest liczona z dokładnością co do metra w tym punkcie. Meteo odnajduje na podstawie współrzędnych geograficznych najbliższy znany mu punkt z wyliczoną pogodą i pokazuje prognozę właśnie dla niego.
  6. Skala mapy – z racji, że mamy do czynienia z zoomowalną mapą online – informacja o jej skali w wersji papierowej nie jest szczególnie przydatna. Z pomocą przychodzi podziałka pokazująca odległość w aktualnym powiększeniu.
  7. Legenda – po kliknięciu w "Pokaż legendę" otrzymasz spis wszystkich symboli i oznaczeń użytych na mapie.
  8. Obszar mapy – to tutaj pojawia się sama mapa :-). Jeśli jest szara – prawdopodobnie jesteś na jej marginesie. Obszar mapy możesz przesuwać za pomocą myszy lub strzałek na klawiaturze.

Czy mogę zamieścić link do mapy na swojej stronie?

Oczywiście, że tak! Co więcej, możesz wygenerować link do konkretnego miejsca na mapie. Po wejściu na ten link użytkownik zostanie od razu przeniesiony do wybranego miejsca, z włączonym maksymalnym powiększeniem. Ta opcja jest często używana na forach internetowych (do planowania wyjazdów) oraz na stronach noclegowych (do oznaczania obiektów na mapie). Taki link do nas spotkacie na stronach schronisk Markowe Szczawiny, Wielka Racza, Pasterka, Śnieżnik, Morskie Oko... Klikalność tych linków jest zaskakująco wysoka.

Tak wygląda generowanie linku do punktu

Czy mogę zamieścić mapę na swojej stronie?

Nie oferujemy "embedowania" map na wzór Google'a, nie akceptujemy też zamieszczania screenów z naszych map. W tego typu sprawach prosimy o bezpośredni kontakt z wydawnictwem.

Czy mogę wydrukować sobie mapę?

Nie oferujemy takiej opcji – głównie z uwagi na fakt, że reprodukcja map online stanowi naruszenie praw autorskich. Poza tym mapy papierowe są na tyle tanie, że szkoda zachodu z własnoręcznymi wydrukami. Zwłaszcza, że po zetknięciu z deszczem zamieniają się w jedną wielką plamę.

Czy mogę zlokalizować się na tej mapie przez GPS?

Niestety nie, funkcję lokalizacji posiadają płatne wersje pod aplikacje Trekbuddy, Locus Pro, Kamap/Seemap oraz przeznaczone dla urządzeń TwoNav i Garmin.