Czarna Góra, zwana też Litwińską Grapą (902 m) – wzgórze wznoszące się nad miejscowością Białka Tatrzańska, po drugiej (orograficznie prawej) stronie rzeki Białka. Wysokość względna nad rzeką wynosi 205 m. Administracyjnie znajduje się na terenie miejscowości Czarna Góra, gdyż Białka tworzy granicę między tymi miejscowościami. Z szosy prowadzącej przez Białkę Tatrzańską widoczne są stromo podcięte (niemal pionowe), skaliste i gołe zachodnie stoki tego wzgórza. To erozyjna działalność rzeki Białka, która po większych ulewach toczy z Tatr ogromne ilości wody i granitowych kamieni. Ta odkrywka fliszu karpackiego jest interesującym obiektem dla geologów. Na szczycie znajduje się metalowy krzy wzorowany na krzyżu na Giewoncie. Powyżej urwisk zachodnie stoki są mniej strome i porośnięte lasem, wierzchołek natomiast jest kopulasty i bezleśny. Wszystkie pozostałe stoki są mało strome i również bezleśne (łąki i pola uprawne). Wschodnimi stokami prowadzi droga z Bukowiny Tatrzańskiej przez Czarną Górę do Trybsza

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Pogórze Spiskie

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren Podhala od Rysów na południu do Turbacza na północy i od Zakopanego na zachodzie do Pienin na wschodzie. Zawiera dużą część Tatr, polskiej Orawy i Spiszu.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Brak artykułów i galerii z tej lokacji. Kliknij tutaj, aby dodać nowy artykuł.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Litwińska Grapa. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

20° 7' 29" E
49° 22' 51" N
Wczytuję...