Autor: 

Podczas regularnego noszenia twoja wodoodporna kurtka może się trochę ubrudzić. Zanieczyszczenia, które wchodzą z nią w kontakt i osiadają się na niej, mogą uszkodzić jej wodoodporną powłokę i spowodować, że wilgoć zacznie przedostawać się do tkaniny, co może stać się przyczyną utraty wodoodporności odzieży. Możesz ulec pokusie, aby po prostu wrzucić kurtkę do pralki i ją wyprać, istnieją jednak wypróbowane i sprawdzone metody i praktyki, aby prawidłowo myć i czyścić kurtkę. Zapamiętaj poniższe wskazówki, które należy wykonać, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu materiału.

Przed wypraniem kurtki membranowej. Opróżnij kieszenie, zapnij zamki błyskawiczne i zapnij paski lub klapy. Sprawdź, czy kurtka ma odpinane wykończenia - takie jak kaptur lub kołnierz - które mogą wymagać prania inną metodą.

Przygotowanie kurtki do prania. Zetrzyj wszelkie widoczne zanieczyszczenia lub brud za pomocą szczotki lub szmatki. Kurz, może osadzić się nawet głęboko na wodoodpornym materiale, więc spróbuj go usunąć najlepiej jak możesz i jak najszybciej. Nigdy nie należy używać materiałów zbyt twardych do czyszczenia wodoodpornych tkanin, ponieważ z pewnością spowoduje to uszkodzenie powłoki i pogorszy jej stan. Najlepszym sposobem jest zanurzenie czystej ściereczki z mikrofibry w ciepłej wodzie i delikatne przetarcie całej powierzchni. Zawsze sprawdzaj, czy nie ma pozostałości proszku do prania lub płynu w szufladzie pralki przed rozpoczęciem prania. Regularne detergenty, proszki i odżywki do tkanin mogą być zbyt agresywne dla wodoodpornej powłoki kurtki, powodując wchłanianie przez nią wody. W związku z tym zalecamy skorzystanie ze specjalistycznych, atestowanych środków czyszczących przeznaczonych do prania wodoodpornych materiałów oraz dokładne wyczyszczenie przedziałów pralki przed rozpoczęciem cyklu.

Pranie wodoodpornej odzieży. Etykiety odzieżowe zazwyczaj zalecają pranie w pralce w temperaturze 40° C, ale obniżenie temperatury do 30° C zapewni bardziej delikatne pranie i będzie dodatkowym bonusem dla środowiska... Zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi płynu, mydła do prania i dodaj odpowiednią ilość. Najlepiej wybrać powolny cykl wirowania, który nie będzie za „ostry” dla kurtki. Po zakończeniu cyklu można uruchomić wolne obroty, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z kurtki. Nie suszyć kurtki w zbytniej bliskości od pieców i grzejników, ponieważ ciepło może uszkodzić wodoodporną powłokę. Zamiast tego, należy powiesić ją starannie w chłodnym, suchym miejscu, aż się dokładnie wysuszy.

Tekst: Trespass - producent odzieży nieprzemaklanej

Tłumaczenie: "Summit" Sklep Górski Katowice

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...