Każde wyjście w góry wymaga starannego zaplanowania. Jest to jeden z elementów dbania o nasze bezpieczeństwo na szlaku. Szczególnie zimą, gdy warunki są zazwyczaj dużo trudniejsze niż w innych porach roku, powinniśmy zawczasu przygotować się na to co zastaniemy w górach.

Sporządziliśmy dla Was listę aktualności, z którymi należy się zapoznać jeszcze w domu. Do każdego tematu dołączyliśmy kilka odnośników do stron internetowych, które mogą być przydatne, a czasem są wręcz niezbędne, w planowaniu zimowych wyjść w góry.

Pogoda

Meteorolodzy mówią, że pogoda jest pewna tylko teraz. Jest to prawda, zwłaszcza w terenie górskim, nie należy jednak z tego powodu rezygnować ze sprawdzania prognoz. Wiele z dostępnych obecnie modeli jest wystarczająco dokładna, aby prawidłowo pokazać nam tendencje pogodowe w dniu następnym.

Przy sprawdzaniu pogody powinniśmy kierować się następującymi zasadami:

 • najbardziej wiarygodna jest prognoza krótkoterminowa,

 • korzystamy ze szczegółowej prognozy (w przedziałach 1-6 godzin),

 • analizujemy kilka parametrów – opady, temperaturę, wiatr, zamglenie,

 • na bieżąco sprawdzamy aktualizacje,

 • porównujemy kilka prognoz.

Oto kilka linków pod którymi znajdziecie prognozy pogody dla Polski i nie tylko:

Warunki na szlaku

Warunki panujące na szlaku mogą być wypadkową różnych czynników, np. pogody z kilku ostatnich dni, prowadzonej gospodarki leśnej czy zdarzeń ekstremalnych. Warto więc sprawdzać aktualne komunikaty dla terenu, w który się wybieramy.

Bieżące informacje znajdziemy na stronach:

 • górskiego pogotowia ratunkowego (GOPR, TOPR i ich odpowiedników zagranicą),

 • parków narodowych,

 • schronisk górskich,

 • portali hobbistycznych.

Oto przykładowe linki:

Zagrożenie lawinowe

Zagrożenie lawinowe właściwie zawiera się w poprzednim podpunkcie. Ze względu na to, że na niektórych obszarach stanowi duże niebezpieczeństwo, zwracam na nie jednak szczególną uwagę. Dla osób, które nie posiadają wiedzy i przeszkolenia w zakresie poruszania się w terenie zagrożonym lawinowo, kluczowe jest czy szlak, na który się wybierają przez taki teren przechodzi. Osoby przygotowane do turystyki zimowej powinny sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego i plan wycieczki dopasować do tej informacji, biorąc po uwagę posiadaną wiedzę, doświadczenie i sprzęt.

Stopień zagrożenia lawinowego można sprawdzić:

 • na specjalistycznych portalach lawinowych (zagranicą),

 • na stronach górskiego pogotowia ratunkowego (GOPR, TOPR i ich odpowiedników zagranicą),

 • na stronach parków narodowych.

Oto kilka przydatnych linków:

Jeśli macie sprawdzone strony, na podstawie których planujecie zimowe (i nie tylko) wyjścia w góry, zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach :)

W góry zimą
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...