W sezonie zimowym na Podhalu odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne. Wiele z nich jest głęboko zakorzenionych w tradycji góralskiej. Oprócz licznych wydarzeń o charakterze muzycznym spotkamy również imprezy sportowe (i nie mam tu na myśli Pucharu Świata w Skokach Narciarskich).

Kumoterki to nazwa dyscypliny sportowej popularnej na Podhalu. Drużyny-pary w saniach oraz koń, konkurują ze sobą w wyścigu sań. W zespole zazwyczaj powozi mężczyzna, a kobieta stanowi balast – czasem te role są zamienione. Wyścig odbywa się na torze o kształcie podkowy i długości około 400 metrów. Drużyny pokonują ten dystans pojedynczo na czas.

Nazwa kumoterki wywodzi się z podhalańskiej tradycji, kiedy to rodzice chrzestni, czyli kumoter i kumoska wieźli dziecko do chrztu. Na małych saniach mieścili się tylko we trójkę – teraz te sanie biorą udział w wyścigu.

Kumoterki

Podczas imprezy sportowej odbywają się również inne konkurencje. Kolejną dyscypliną jest skiring. Na tym samym torze, na którym odbywają się kumoterki ścigają się zawodnicy na nartach ciągnięci przez konie. Jest to bardzo trudna konkurencja, ponieważ zawodnik musi zarówno utrzymać się na nartach jak i powozić konia. Odmianą skiringu jest ski-skiring – tutaj jeden zawodnik siedzi na koniu i powozi, a drugi jest ciągnięty na nartach. Wszystkie te konkurencje są wyjątkowo spektakularne.

Skiring
Ski-skiring

Zawody poprzedza Parada Gazdowska, czyli przejazd zaprzęgniętych w konie sań. Jest to również konkurencja, w której ocenie jury podlegają sanie, konie i ich uprzęże oraz właściciele sań ubrani w tradycyjne stroje. Jest to wspaniała okazja aby przyjrzeć się regionalnym ubraniom i posłuchać muzyki.

Parada Gazdowska

Zawody odbywają się co roku (jeśli spadnie wystarczająca ilość śniegu) w okresie karnawału. Co tydzień organizuje je inna miejscowość – warto wcześniej sprawdzić w internecie harmonogram zawodów na stronie: www.kumoterki.pl

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...