Znajdujesz się w jednym z rozdziałów poradnika Jak tanio latać?
Z roku na rok tanie loty stają się sposobem na życie dla coraz większej rzeszy podróżników. A to dzięki powszechnej dostępności Internetu, który sprowadza planowanie wyjazdów do dosłownie kilkunastu kliknięć.
Zanim jednak zaczniesz korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci, poznaj 10 podstawowych zasad taniego latania, które przedstawiamy poniżej. Gdy sobie je przyswoisz, z pewnością pokochasz podróże budżetowymi liniami :-).
1. Bądź elastyczny.
Nie zakładaj że polecisz w konkretne miejsce w konkretnym dniu. Tanie loty nie dostosują się do Twojego kalendarza, to Ty musisz wykazać się elastycznością i poluzować swoje wymagania. Odkryjesz wówczas spektrum możliwości, którego być może dotąd nie dostrzegałeś. Miej w zanadrzu listę wymarzonych krajów docelowych i... poluj na okazje :-).
Reasumując – najpierw szukaj lotów, a potem planuj urlop!
2. Nie licz na last minute.
Jeśli chcesz polecieć tanio, rezerwuj loty minimum dwa miesiące przed podróżą. Oczywiście zdarzają się promocje organizowane w ostatniej chwili – ale jeśli nie śledzisz codziennie lotniczych okazji – lepiej działaj z wyprzedzeniem. Gdy nie pomyślałeś wcześniej o rezerwacji biletu i linie lotnicze już ostrzą sobie zęby na Twój portfel – sprawdź, czy nie ma dostępnych tańszych lotów czarterowych.
3. Oswój się z przesiadkami.
To nic strasznego – jeśli tylko zostawisz sobie odpowiednio duży margines czasu między lotami. Mistrzem w wyszukiwaniu połączeń przesiadkowych jest portal SkyScanner.pl. Pamiętaj, aby przed podróżą sprawdzić dokładnie zasady przesiadek.
4. Lataj wtedy, gdy nie latają inni.
Nietrudno się domyśleć, że linie lotnicze najwięcej pieniędzy zarabiają w wakacje, święta i długie weekendy, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego. Ceny biletów bywają wówczas niebotycznie wysokie. Gdy na jesieni opadnie już kurz po plażowiczach – rozpoczyna się czas wielkiej wyprzedaży. Krótko mówiąc – wybieraj najdziwniejsze terminy urlopów, a otrzymasz najlepszą ofertę!
5. Poluj na błędy.
Linie lotnicze popełniają je częściej, niż myślisz. I rozstrzygają je w większości przypadków na Twoją korzyść. Jeśli np. zmęczony webmaster zgubi w cenie biletu kilka zer – wykorzystaj bezlitośnie jego pomyłkę zanim zostanie dostrzeżona.
6. Wiedz, gdzie szukać lotów.
Masz do dyspozycji wiele wyszukiwarek lotów (tutaj znajdziesz ich ranking), możesz też korzystać ze stron poszczególnych linii lotniczych (tutaj dowiesz się jak). Sprawdź dokładnie promocje każdego z interesujących Cię przewoźników – wielu z nich ma programy lojalnościowe i korzystne zniżki. Nie zapominaj o czarterach z biur podróży (czytaj więcej na ten temat).
7. Śledź newslettery portali lotniczych.
Nikt nie lubi ślęczeć godzinami na stronach przewoźników. Ogromnym ułatwieniem są różnego rodzaju newslettery rozsyłane przez fly4free.pl, SkyScanner.pl, Mleczne Podróże i wiele, wiele innych portali. To doskonała szansa na odnalezienie interesujących Cię promocji. Jeśli lubisz tego typu narzędzia – wypróbuj też alerty cenowe w wyszukiwarkach lotów – w tym przede wszystkim w SkyScanner i Momondo.
8. Ogranicz swój bagaż.
Jeśli nauczysz się pakować wyłącznie do bagażu podręcznego – zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy, zwłaszcza u tanich przewoźników.
9. Kombinuj! Miej rozmach!
W Internecie odnajdziesz setki sztuczek i porad odnośnie rezerwacji biletów. Co na początek? Nie bój pytać się o zniżki studenckie. Sprawdzaj połączenia z biedniejszych krajów, bo są potencjalnie tańsze. Lataj w kierunkach pracowniczych w miejsce kierunków urlopowych. Wyszukuj tras w kosmicznych konfiguracjach przesiadek... Wszystkie chwyty dozwolone.
10. Nie daj się naciągnąć.
Bo naciągacze czyhają na każdym kroku. Zawsze sprawdzaj, czy cena biletu nie ma ukrytych opłat. Jeśli rezerwujesz lot przez pośrednika – sprawdź, czy pobiera prowizję (niektórzy "mistrzowie" potrafią obciążyć transakcję za 39 zł prowizją 40 zł, w przypadku droższych przelotów prowizje sięgają 150 zł). Doczytaj wszystkie haczyki. A na koniec sprawdź lokalizację docelowego lotniska, bo dojazd z niego może Cię niemało kosztować.
Książki na temat taniego latania
![]() |
Porada da radę. Tanie latanieJakub Porada, 2014
Kompendium podróżnicze zawierające opisy tras i adresy miejsc wartych zobaczenia. A oprócz tego samouczek, jak kupować tanie bilety na samolot, pociąg i autobus i gdzie ich szukać, jak znaleźć nocleg w dobrej cenie i gdzie jeść, żeby się najeść. |
![]() |
Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowaniaPatryk Świątek, 2014
Książka, która pokazuje, że podróżowanie wcale nie jest luksusem dla bogaczy! Dowiecie się z niej, że możecie wyruszyć na wyprawę życia za przysłowiowe "parę groszy". Wskazówki autorów - zapalonych obieżyświatów i gospodarzy bloga Paragon z podróży - pomogą wyruszyć w podróż każdemu, niezależnie od dochodów, wieku czy znajomości języków. |
![]() |
Lecę dalej. Tanie podniebne podróżeMarzena Filipczak, 2012
Książka składająca się z dwóch części. W pierwszej autorka opisuje dwanaście podróży, które odbyła w ciągu nieco ponad roku korzystając z promocji w tanich i regularnych liniach lotniczych. Cześć druga to nieocenione kompendium wiedzy na temat tanich lotów. |
Komentarze