Poznaliśmy zwycięską propozycję na projekt nowego schroniska na Lubaniu.

Konkurs został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nadesłano aż 90 prac konkursowych, spośród których jury przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia honorowe.

Zwycięska propozycja to projekt krakowskich architektów: Sławomira Janasa, Bartosza Pionki, Michała Włosowicza.

Zwycięski projekt schroniska na Lubaniu

W uzasadnieniu decyzji jury, możemy przeczytać, że projekt nawiązuje do archetypu górskiego schronienia oraz odwołuje się do historii miejsca.

“Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca. Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym, przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska, oddaje hołd historii miejsca. “ - czytamy w uzasadnieniu na stronie SARP.

Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest 20.000 zł oraz zaproszenie do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowopowstającego schroniska.

Po ogłoszeniu zwycięskiej propozycji, projekt zaczął wzbudzać kontrowersje w środowisku górskim, na licznych grupach pojawiają się negatywne komentarze dotyczące planowanego wyglądu budynku i jego wielkości.

Przypomnijmy, że niegdyś na Lubaniu istniały już górskie schroniska. Pierwsze z nich powstało w 1937, posiadało ponad 100 miejsc noclegowych. Niestety w czasie II wojny światowej w 1944 budynek został spalony, a do dziś pozostały po nim jedynie resztki murów. Próby odbudowy schroniska pojawiły się w 1970 roku, a nowy obiekt oddano do użytku w 1975 r. Niestety budynek został zniszczony w czasie pożaru w 1978 roku.

Żródło newsa i zdjęć: SARP Oddział Kraków

Źródło: 
SARP Oddział Kraków

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...