Poznaliśmy zwycięską propozycję na projekt nowego schroniska na Lubaniu.
Konkurs został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Nadesłano aż 90 prac konkursowych, spośród których jury przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia honorowe.
Zwycięska propozycja to projekt krakowskich architektów: Sławomira Janasa, Bartosza Pionki, Michała Włosowicza.
W uzasadnieniu decyzji jury, możemy przeczytać, że projekt nawiązuje do archetypu górskiego schronienia oraz odwołuje się do historii miejsca.
“Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca. Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym, przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska, oddaje hołd historii miejsca. “ - czytamy w uzasadnieniu na stronie SARP.
Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest 20.000 zł oraz zaproszenie do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowopowstającego schroniska.
Po ogłoszeniu zwycięskiej propozycji, projekt zaczął wzbudzać kontrowersje w środowisku górskim, na licznych grupach pojawiają się negatywne komentarze dotyczące planowanego wyglądu budynku i jego wielkości.
Przypomnijmy, że niegdyś na Lubaniu istniały już górskie schroniska. Pierwsze z nich powstało w 1937, posiadało ponad 100 miejsc noclegowych. Niestety w czasie II wojny światowej w 1944 budynek został spalony, a do dziś pozostały po nim jedynie resztki murów. Próby odbudowy schroniska pojawiły się w 1970 roku, a nowy obiekt oddano do użytku w 1975 r. Niestety budynek został zniszczony w czasie pożaru w 1978 roku.
Żródło newsa i zdjęć: SARP Oddział Kraków
Z ostatniej chwili
- [09.12] Jakie prezenty można znaleźć w combat.pl?
- [16.10] Outdoor jest kobietą!
- [10.08] U stóp Śnieżki - FotoCamp 2020: wspólne święto fotografii, podróży i reportażu!
- [14.03] Komunikaty parków narodowych w związku z koronawirusem
- [28.02] Gdyby to nie był Everest… 40 lat od pierwszego zimowego wejścia
Komentarze