Okładka

Obecnie na szlakach panują zróżnicowane warunki. Silny wiatr halny i ocieplenie sprawiły, że śnieg, który spadł w listopadzie i na początku grudnia stopniał lub został wywiany. W wielu miejscach pojawiły się też oblodzenia.

Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji kursylawinowe.pl – W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z warunkami typowymi dla wczesnej zimy z małą ilością śniegu, z częstymi silnymi, porywistymi wiatrami i gwałtownymi zmianami temperatur. W kontekście budowy pokrywy śnieżnej jest to sytuacja niekorzystna, która może mieć wpływ na warunki podczas całej zimy. Niski stopień za-grożenia lawinowego, niesie ze sobą raczej ryzyko zrzucenia z wysokości niż za-sypanie w lawinie, choć i tego nie można wykluczyć.

Niestety mała ilość śniegu może budzić złudne poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe. W listopadzie i grudniu doszło już do dwóch wypadków lawinowych i to przy pierwszym - najniższym stopniu zagrożenia.

Choć przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego łatwo rozpoznać lokalne zagrożenia to wymaga to odpowiedniej wiedzy i czujności. Tak mała ilość śniegu często usypia czujność, a przecież pierwszy stopień, to również stopień zagrożenia lawinowego i nie możemy o tym zapominać. – przestrzega Naczelnik TOPR.

W najbliższy weekend temperatura zacznie stopniowo spadać, w górach pojawią się też pierwsze opady śniegu. Warto pamiętać, że po ostatniej odwilży śnieg będzie padał bezpośrednio na podłoże, stary śnieg lub lód, z którymi będzie raczej słabo związany. Warunki na szlakach będą wymagające, a zagrożenie lawinowe z pewnością wzrośnie.

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:

www.topr.pl
www.hzs.sk

Więcej informacji o akcji:

www.kursylawinowe.pl
www.facebook.com/lawiny
www.youtube.com/kursylawinowepl
www.instagram.com/kursylawinowe.pl

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...