Okładka

Kazbek. Pięciotysięcznik, który dla wielu turystów z całego Świata jest pierwszą wysoką górą, startem w przygodę związaną z wyższymi szczytami, albo po prostu wielką przygodą. Niestety bardzo często zdarza się, że docierają tam ludzie bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i sprzętu. Corocznie w drodze na szczyt lub w okolicach masywu tego wulkanu ma miejsce kilkadziesiąt poważnych wypadków i zachorowań, część z nich kończy się tragicznie. Od lat góra ta cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród turystów z Polski, co niestety przekłada się na statystyki wypadków mających miejsce w tej okolicy. 

Od 2016 roku, z inicjatywy fundacji MEDYK RESCUE TEAM oraz ambasady RP w Tbilisi, w bazie "Meteo" na wysokości 3653 m npm trzymany jest dyżur polskich ratowników górskich i medycznych, którzy w ramach projektu Bezpieczny Kazbek prowadzą na miejscu ambulatorium medyczne oraz działania ratownicze. Tylko w zeszłym sezonie (2018) ratownicy projektu udzielili prawie 300 świadczeń zdrowotnych, interwencji ratowniczych i ewakuacji medycznych. To był sezon, w którym na tej górze nikt nie zginął! 

Niestety, projekt wciąż nie ma partnera finansowego, realizowany jest w formie wolontariatu, a ratownicy ponoszą część kosztów związanych z udziałem w projekcie. Mamy bardzo pilne potrzeby związane z realizacją dyżuru - brakuje nam sprzętu jednorazowego, leków i namiotów bazowych. Pilnie potrzebujemy Waszego wsparcia. 

Więcej na temat projektu oraz możliwości wsparcia tej inicjatywy możecie znaleźć na: www.facebook.com/BezpiecznyKazbek oraz na: www.pomagam.pl/BezpiecznyKazbek.

Źródło: 
www.facebook.com/BezpiecznyKazbek
jedna z wielu ewakuacji medycznych śmigłowcem
zespół ratowniczy w drodze do wypadku
praca w ambulatorium na wysokości 3650m npm
baza projektu
badanie USG w ambulatorium na wysokości 3650m npm

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...