Himalaje to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło. Spotkamy ich w spektaklu Roberta Talarczyka, który współtworzą m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Co zrobisz, gdy na wysokości 8300 metrów nagle pęknie lina, która Cię utrzymywała? Przed Tobą kilka długich chwil samotnego lotu w pustkę – masz więc czas, żeby się zastanowić. Samotność to Twoja jedyna towarzyszka w tej podróży. A może zawsze była z Tobą tylko ona?
Czternaście najwyższych gór świata, tzw. ośmiotysięczników. Korona Himalajów i Karakorum. Z każdą z nich związane są legendy, historie o euforycznych zwycięstwach, ale i bolesnych porażkach. Czy podejmiesz wyzwanie zdobycia ich wszystkich, mając świadomość, że każdemu osiągnięciu szczytu grozi ryzyko upadku? Ile poświęcisz, by osiągnąć cel? Jerzy Kukuczka, choć zdobył je wszystkie, zamiast odpoczywać w domu, postanowił powrócić w Himalaje i raz jeszcze zmierzyć się ze swoją pierwszą górą, Lhotse. Czy musiała to być jednocześnie jego ostatnia wyprawa? Czy przywróciło to równowagę świata?
Z recenzji:
„Pomysły na Himalaje reżyser Robert Talarczyk miał ryzykowne. Zamiast gór - bal. Żadnych skafandrów, lin, namiotów. Aktorzy w garniturach, aktorki w wieczorowych sukniach. Wśród nich spersonifikowana Lhotse. Ryzyko się opłaciło. Tak nieoczywistego, zaskakującego, a jednocześnie poruszającego spektaklu dawno na Śląsku nie oglądałam.”
Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza
„Himalaje w reżyserii Roberta Talarczyka, dyrektora katowickiej sceny, to spektakl wyjątkowy, zaskakujący i niejednorodny, bo zawierający elementy teatru tańca, wideo-artu, czy onirycznego obrazowania sprawiające, że przedstawienie przypomina film doby ekspresjonizmu w kinematografii niemieckiej, a przy tym jest niezwykle emocjonalne. Pasja, miłość, strach, lęk, oddanie, zachwyt, zazdrość – tu od uczuć aż kipi, a emocje sięgają zenitu. […] Himalaje to dramatyczna opowieść o pasji i determinacji, jednakże w spektaklu nie brakuje i humoru, żartu słownego („Odczep się – to słaby żart dla himalaisty"), ale blednie on w obliczu tragedii toczącej się na pierwszym planie. Tragikomiczne są też wizje himalaistów, którzy balansując na granicy życia i śmierci, sięgają nieba realizując swoje marzenia. ”
Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny
Himalaje reż. Robert Talarczyk
- premiera 19 maja / 6 czerwca 2018
- Teatr Ślaski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
- tekst: Dariusz Kortko, Artur Pałyga, Marcin Pietraszewski
- reżyseria: Robert Talarczyk
- scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
- choreografia: Kaya Kołodziejczyk
- muzyka: Miuosh
- wideo-art: Wojtek Doroszuk
Z ostatniej chwili
- [04.02] Trudne warunki w polskich górach. Zobacz oficjalne komunikaty
- [04.02] Tatry zamknięte dla turystów, czwarty stopień zagrożenia lawinowego
- [01.12] Najnowszy kryminał Hendera odkryje przed Wami klimat Gór Sowich, jakiego nie znaliście
- [24.02] Zanocuj w lesie
- [12.02] Prosto do serca czyli walentynkowa promocja w combat
Komentarze