Okładka

Już od 6 grudnia w Pasterce, maleńkiej wiosce położonej w Górach Stołowych, można oglądać wyjątkową Ruchomą Szopkę z klocków Lego. Historia szopek Bożego Narodzenia na Dolnym Śląsku sięga XVI wieku.

W pobliskich Wambierzycach znajduje się najstarsza na ziemiach polskich ruchoma szopka z XIX wieku. Ruchome szopki są również w Bardzie i Czermnej. Pasterska szopka z klocków jest nowoczesna w formie, jednak użyta symboliką jest tożsama z pierwowzorami. Za tło posłużyły okoliczne góry – Szczeliniec Wielki góruje nad stajnią, będąc symbolem łączności ziemi z niebem, a zabudowania charakterystyczne dla okolicy stanowią ozdobę budowli.

Nie brak w niej współczesnych odniesień, twórcy – Maciej Sokołowski i Michał Pietkiewicz chcieli, by przekaz był ponadczasowy ale zrozumiały dla dzisiejszych dzieci i młodzieży – mogą więc na pierwszy rzut oka dziwić w orszaku kolędników postacie z bajek Disney a czy Gwiezdnych Wojen – jednak ich przesłanie jest uniwersalne. W szopce rozmiarów 130 na 100 cm jest 120 figurek ludzi i zwierząt, z czego 51 jest ruchomych. Użyto 11 silników, 3 mikrokontrolerów Mindstorms... Do budowy wykorzystano ponad 100 tysięcy plastikowych elementów sprowadzanych z wielu krajów, w tym bezpośrednio z fabryki Lego. Najstarsze klocki mają ponad 30 lat.

Szopkę można zwiedzać codziennie prócz poniedziałków, w godzinach 10–18. Wejścia z przewodnikiem co godzinę.

Dalsze szczegóły znajdziecie na stronie szopka.przystanekpasterka.pl

Źródło: 
przystanekpasterka.pl
Tagi: 

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...