Okładka

Gorce to górskie pasmo położone w Beskidach Zachodnich sąsiadujące m.in. z Beskidem Wyspowym i Sądeckim. Charakteryzuje je duża sieć szlaków, rozwinięta sieć wodna, masywne i rozległe wierzchołki oraz osobliwe gatunki roślin. Co roku na Halę Długą przybywa spora liczba turystów, aby zobaczyć wiosenne krokusy.

Nadszedł ten dzień kiedy postawiłam swoje stopy na gorczańskiej ziemi. Choć wiosną, bardzo kapryśną i zmienną, to nieustannie zachwycam się różnorodnością tego regionu. Na pierwszą wycieczkę wybraliśmy wejście na Turbacz.

Całe pasmo Gorców kojarzy mi się z bajecznymi wschodami słońca i dzikością w pochmurny dzień, dlatego mam głęboką nadzieję wrócić tutaj na dłużej, by z większym spokojem eksplorować tamtejsze wierzchołki, hale i leśne ścieżki.

Trasa

Trasa, którą postanowiliśmy przejść rozpoczynała się w Obidowej skąd ruszyliśmy szlakiem w stronę Starych Wierchów, a następnie na Turbacz przez Obidowiec. Z Turbacza schodziliśmy w stronę Bukowiny Obidowskiej zahaczając po drodze o kolibę na Łapsowej Polanie. Zeszliśmy z powrotem do Obidowej robiąc tym samym fantastyczną 22 kilometrową pętlę.

Gorczański Park Narodowy

Część terenu Gorców mieści się w Gorczańskim Parkiem Narodowym. Obejmuje centrum pasma. Najprościej jednak mówiąc, masywy Gorca i Turbacza. Park utworzono w 1981 roku by chronić tamtejszą przyrodę.

Stare Wierchy

Stare Wierchy to jednocześnie szczyt i polana o wysokości 969 m n.p.m. Na szczycie mieści się górskie schronisko Stare Wierchy. Dotrzemy tam niedługim, dwudziestominutowym szlakiem zielonym z Obidowej. Znajduje się tam liczna sieć szlaków turystycznych, a widoki jakie oferuje polanka to przede wszystkim Babia Góra w Beskidzie Żywieckim i Tatry.

Obidowiec

Obidowiec (1106 m n.p.m.) to szczyt, przez który przebiega Główny Szlak Beskidzki ze Starych Wierchów. Na zboczach góry rozbił się samolot sanitarny, w którym zginęła kobieta. Do dnia dzisiejszego znajdują się tam szczątki samolotu w formie pomnika upamiętniającego katastrofę. Obidowiec oferuje również ciekawą skalną grań pełną niewielkich wychodni oraz skalnych ambon zbudowanych z piaskowców i zlepieńców.

Hala Długa - polana gorczańskich krokusów

Hala Długa położona jest na grzbiecie Turbacza i znajduje się na wysokości 1160-1270 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od rozległej polany. Jest fantastycznym punktem widokowym w stronę Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Gorców, a nawet i Tatr. Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, hala wraz z trzema polanami: Wolnica, Wzorowa, Wierchy Zarębskie, pokrywa się fioletowym dywanem krokusów.

Turbacz - najwyższy szczyt Gorców

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 lub 1314m n.p.m.), należy do Korony Gór Polski. Jest celem wielu górskich wypraw z powodu bycia naj całego pasma gorczańskiego i pięknej panoramy na Beskid Wyspowy, Gorce czy Tatry, które wydają się być z tej perspektywy bardzo blisko. Pod szczytem Turbacza znajduje się schronisko PTTK otwarte pod koniec lat 50-tych. Przez szczyt Turbacza przebiega Główny Szlak Beskidzki, a także wiele innych szlaków dojściowych z pozostałej części pasma oraz różnych miejscowości.

Co ciekawe, nazwa Turbacz występuje w w gwarze góralskiej jako Turbac, Turboc, Trubac. Przypuszcza się, że nazwa ta jest pochodzenia wołoskiego. Istnieje teoria, że pochodzi od rumuńskiego języka i kombinacji słów: turba-torf oraz nawiązująca do Potoku Turbacz nawiązująca do słów: turbat- mętny, szalony. Lokalni górale uważają również, że nazwa wzięła się od gry na trembitach.

Ciekawostki na trasie

W rejonie Obidowca, obok szlaku, znajduje się pomnik poświęcony katastrofie samolotu sanitarnego z roku 1973. Pomnik zbudowany jest ze szczątków samolotu. Samolot transportował chore dziecko wraz z matką. Na pokładzie znajdowała się również grupa ratowników podhalańskich oraz pilot. W tragedii zginęła matka dziecka.

Na zboczach Obidowca znajdują się także tzw. Skałki Skalińskie, które ciągną się przez około 200m wzdłuż szlaku. Są to skalne ambony i odsłonięte zlepieńce oraz piaskowce.

Kaplica Matio Bożej Królowej Gorców to urokliwa kaplica z drewnianych rzeźb umieszczona na żółtym szlaku na Polanie Rusnakowej pomiędzy Wisielakówką, a Miejskim Wierchem. Wybudowana w 1979 roku na miejscu małej kapliczki. Jest pomnikiem walki o wolną Polskę.

Na Wisielakówce znajduje się pomnik ku pamięci żołnierzy wyklętych. Postawiony został zaledwie kilka lat temu, bo w 2012 roku, by uczcić pamięć oddziałów partyzanckich walczących na tych terenach.

Diabelski Kamień to wychodnia skalna położona w okolicy Hali Długiej na Czole Turbacza. Związane są z nią liczne gorczańskie legendy, np. o ukrytych w niej skarbach i pieniądzach. Obok niej przebiega szlak niebieski oraz zielony.

Koliba na Łapsowej Polanie

To schronisko górskie wybudowane w roku 1968 roku. Położone jest na wysokości zaledwie 860m n.p.m. Jest łatwo dostępne dla turystów chcących zrobić górski spacer oraz rodzin z dziećmi. Polana oferuje niesamowity widok na całe pasmo Tatr. Dotrzeć tam można z Obidowej zielonym i czarnym szlakiem oraz z Nowego Targu szlakiem niebieskim.

Miejscowe legendy zbójnickie

Jedna z legend gorczańskich opowiada o bacy uwarzonym w żętycy (żetyca- serwatka, którą otrzymuje się z mleka owczego ściętego z podpuszczką). Bacówka owego bacy stała przy szlaku zbójnickim, więc często przychodzili oni do niego po ser. Baca niechętnie oddawał swoje wyroby. Po jakimś czasie postanowił przenieść swoją siedzibę w inne miejsce na rozległej polanie. zbójnicy i tam go znaleźli. Pewnego razu przysłali po łup młodego chłopaka, którego baca zabił i zakopał koło szałasu. Zbójnicy w odwecie wrzucili bacę do gotującej się żętycy. Legenda ta związana jest z okolicami Turbacza i Halą Długą.

Więcej

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...