Okładka

Góry Towarne - gdzie się znajdują?

Góry Towarne to bezleśne i stosunkowo niewielkie wzgórze dwuszczytowe, do którego zalicza się Góry Towarne Małe (343 m n.p.m.) i Góry Towarne Duże (343 m n.p.m.). Znajdują się w miejscowości Kusięta i są częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nieopodal znajdują się również znane ruiny zamku w Olsztynie. Przez góry przebiega najważniejszy jurajski Szlak Orlich Gniazd znakowany na czerwono oraz pomarańczowy szlak konny. Cały kompleks skalny objęty jest ochroną Natura 2000 o nazwie Ostoja Olsztyńsko-Mirowska. Nazwa Góry Towarne pochodzi od wyglądu skał, które przypominają ułożone wałki towaru.

Jaskinie Gór Towarnych

Oprócz wapiennych skalnych ostańców można podziwiać także jaskinie. Na tym terenie właściwie znajdują się cztery, dwie z nich Jaskinia Niedźwiedzia oraz Dzwonnica są ze sobą połączone wąskim korytarzem. Jaskinia Niedźwiedzia dokładnie eksplorowana była w okresie międzywojennym, w jej korytarzach znaleziono szczątki potężnego niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady obecności człowieka pierwotnego. Kolejne dwie jaskinie- Cabanową (47 m długości) i Kopaną, odkryto w latach 60. XX w.

Szczyty i szlaki

Najbardziej znane szczyty Gór Towarnych Dużych to Góra Rachowiec, Sowia Góra oraz najwyższa Lisica. Jeśli chodzi o Góry Towarne Małe to znajdują się tam skałki o ciekawych nazwach: nazwach Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek, gdzie często uprawia się wspinaczkę skalną.

Wzniesienie Gór Towarnych widoczne jest już z daleka. Z jednej strony gór rozciągają się bezleśne polany, a z drugiej, od strony Olsztyna, malownicze lasy iglaste, które oferują sieć cudownych ścieżek spacerowych. Żeby zwiedzić te góry, istnieje możliwość wędrówki ścieżką geologiczną „W krainie białych skał”, która ciągnie się od Gór Towarnych aż po Rezerwat Zielona Góra.

Tajemnice Gór Towarnych

Wędrując po okolicznych lasach można natknąć się na pomnik postawiony ku upamiętnieniu ludzi straconych w tym miejscu przez hitlerowców w okresie II wojny światowej. W zbiorowym grobie pochowano około 2 tysięcy zamordowanych Polaków. Również w czasie wojny, tamtejsza ludność znajdowała schronienie w jaskiniach Gór Towarnych.

Podsumowanie

Jura skradła serce ludzi zdecydowanie w innych miejscach, dlatego Góry Towarne są rzadko uczęszczane. Za to wzgórze tych gór przyciąga jedynie nielicznych miłośników skał i jaskiń. Ze szczytu można oglądać panoramę na tamtejsze miejscowości, na ruiny zamku w Olsztynie czy pozostałą część gór.

Osobiście jest to miejsce na Jurze, które szczególnie stało się dla mnie bliskie ze względu na osobliwy klimat, bajkowe masywy skalne i wszechobecną ciszę, niewielki ruch turystyczny. Okolicę można nie tylko zwiedzać spacerując po lasach, oglądając skały z bliska lub z daleka, ale można spędzić też leniwe popołudnie z pięknym widokiem czy pokonać kilkunastokilometrową trasę ścieżką geologiczną. W Towarnych każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...