Okładka

Po Beskidach można nie tylko wędrować, ale również eksplorować je rowerem. Czy to przemierzając beskidzkie dolinki czy miejscowości czy pokonywać trasy górskie. Dlaczego więc warto?

Jesteśmy w stanie dużo więcej zobaczyć, odwiedzić więcej miejsc, mieć przyjemność ze zjazdu czy wykonać solidny trening. Plusów jest jednak dużo więcej. Każdy rowerzysta znajdzie je indywidualnie dla siebie i tak samo również każdy jeździ w innym celu. Ten temat póki co zostawmy, ale zastanówmy się gdzie się wybrać w Beskidy na swoim jednośladzie? Jako, że głównie jeżdżę rowerem górskim, uprawiam turystykę rowerową górską to skupmy się więc na trasach, które będą terenowe, leśne i zjazdowe.

Ścieżki rowerowe górskie i krótkie trasy zjazdowe o różnych trudnościach:

Cięcina-Butorzonka-Magura-Skała-Słowianka-Węgierska Górka

To trasa podjazdowa w siodle szerokimi drogami szutrowymi i zjazdem o tym samym charakterze. Należy dotrzeć do Cięciny Górnej i tuż przy odbiciu (oznaczenie przy drodze głównej blisko końcowego przystanku, szlakowskaz rowerowy) skręcić w lewo. Pniemy się po płytach aż na Butorzonkę i kierujemy się drogą szutrową za oznaczeniami szlaku papieskiego, konnego i rowerowego dalej drogą. Mijamy Magurę Cięcińską (891m n.p.m.) z rozległymi polanami, z widokiem m.in. na Beskid Śląski i Mały, Skałę (944m n.p.m.) z chatką i zjeżdżamy na Słowiankę (846m n.p.m.). Stamtąd już czerwonym szlakiem kawałek zjeżdżamy bardzo fajnym zjazdem szutrową lecz wąską drogą, a następnie podjeżdżamy w stronę Abrahamowa (857m n.p.m.) i szykujemy się na długi zjazd do Węgierskiej Górki.

 • Średni czas: 2:30h
 • Dystans: ok. 15 km
 • Trasa: MAPA

Żabnica Skałka-Hala Boracza-Żabnica Skałka

Trasa bardzo krótka, a sam podjazd prowadzi drogą asfaltową na Halę Boraczą (860m n.p.m.). Docieramy do Żabnicy Skałki skąd początkowo podjeżdżamy za szlakiem czarnym asfaltem, a gdy szlak odbija w lewo w stronę lasu, my nie rezygnujemy z przyjemnego podjazdu, a pniemy się w górę. Docieramy na Halę Boraczą skąd pięknie widać Romankę (1366m n.p.m.) czy Halę Rysiankę (1322m n.p.m.) i Lipowską (1324m n.p.m.), koniecznie zjadamy pyszne jagodzianki ze schroniska i szlakiem czarnym zjeżdżamy z powrotem do Żabnicy Skałki. Początkowo szlak prowadzi krótkim odcinkiem leśnym, trudnym (korzenie i uskoki), a następnie kawałek kamienną drogą. Pod koniec tylko asfaltem, którym wcześniej podjeżdżaliśmy.

 • Średni czas: 2h
 • Dystans: ok. 7 km
 • Trasa: MAPA

Żabnica Skałka-Hala Boracza-Prusów-Żabnica

Początek podjazdu jest taki sam, jak został opisany w powyższej trasie. Na Halę Boraczą docieramy asfaltową drogą i odbijamy na niebieski szlak, gdzie podjeżdżamy kawałek szutrową drogą na Prusów (1010m n.p.m.), stamtąd bardzo ciekawym grzbietem jedziemy, prawie że po prostej drodze i po kilku minutach rozpocznamy zjazd niebieskim szlakiem do Żabnicy. Zjazd w pierwszym etapie jest bardzo przyjemny, a pod sam koniec niestety szlak jest zniszczony, prowadzi przez skotnię (mały wąwóz) pełną skał i liści, więc zalecam szczególną uważność.

 • Średni czas: 3h
 • Dystans: ok. 10 km
 • Trasa: MAPA

Trasy kondycyjne:

Żabnica Skałka-Przełęcz Pawlusia-Hala Rysianka-Hala Lipowska-Hala Boracza- Prusów-Żabnica

Z Żabnicy Skałki podjeżdżamy za zielonymi oznaczeniami asfaltem przez około 20 minut. Dalej wdrapujemy się na właściwy, górski szlak. Podjazd jest możliwy tylko w niektórych miejscach z racji tego, że teren jest dość mocno nachylony. Charakter tego szlaku to dość sporych wielkości kamienie i głazy oraz strome podejścia. Warto zaznaczyć, że wypych roweru tym szlakiem jest wymagający przez co przejście może się niewiele przedłużyć niż informuje szlakowskaz. Docieramy z trudem na widokową Halę Pawlusią (1188m n.p.m.), skąd oglądamy Beskid Śląski, Romankę, która góruje nad naszymi głowami czy Pilsko (1557m n.p.m.), a następnie szlakiem zielono-żółto-czerwonym dochodzimy na Halę Rysiankę, następnie Halę Lipowską i rozpoczynamy techniczny zjazd po sekcji korzeni i kamieni na Halę Boraczą. Z Hali Boraczej, jak zostało opisane wyżej, docieramy na Prusów szlakiem niebieskim i zjeżdżamy do Żabnicy. I od razu zaznaczam, że sam podjazd, a raczej w większości wypych na Halę Pawlusią jest bardzo wymagający, więc polecam ją tutaj tylko tym, którzy lubią wysokie tętna i solidny wysiłek.

Bystra-Lachowe Młaki-Słowianka-Abrahamów-Węgierska Górka

Z Bystrej Górnej (obok Juszczyny i Brzuśnika) wjeżdżamy na czerwony szlak i w stuprocentowym siodle pokonujemy wąskie trawersy i ścieżki w stronę Słowianki. Szlak jest bardzo przyjemny, momentami wąski, ale świetny, jeśli chodzi o górski podjazd. W nieco ponad godzinę docieramy na Słowiankę, kierujemy się dalej czerwonym szlakiem w stronę Abrahamowa krótkim zjazdem i kolejno podjazdem i zjeżdżamy przez grzbiet góry do Węgierskiej Górki. Szlak wymaga od nas kondycji przy podjeździe na Lachowe Młaki, bo choć do pokonania w siodle to momentami męczący, jeśli chodzi o dystans do pokonania w ciągu.

Rycerka Kolonia-Wielka Racza-Przełęcz Przegibek-Rycerka Kolonia

Trasa ta to tzw. singlowy żywiecki, czyli ponoć najciekawsza trasa na rower w Beskidach. Czy najlepsza? Mogłabym się sprzeczać, ale na pewno warta uwagi. Należy dotrzeć do Rycerki Kolonii i szlakiem żółtym, bardzo łatwym zresztą, bo na szczyt prowadzi szeroka szutrowa droga (po opadzie bardzo błotnista niestety), dotrzeć na Wielką Raczę (1236m n.p.m.). Stamtąd najlepszy zjazd singlem przez Małą Raczę (1178m n.p.m.) na Przełęcz pod Orłem (1059m n.p.m.) i tutaj rozpoczyna się podjazd lub wypych, jak kto woli po kamieniach, korzeniach na przemian z bardzo ciekawymi podjazdowymi odcinkami. Mijamy Kikulę, na którą jako ostatnio się wdrapywaliśmy (1106m n.p.m.), a stamtąd niedługim zjazdem docieramy na Przełęcz Przegibek (1013m n.p.m.). Z Przegibka wybieramy opcję zjazdu szlakiem zielonym do Rycerki Kolonii. Zjazd ten jest nieco wymagający, należy uważać na luźne kamienie, sekcje korzeni, sporej wielkości głazy, strome zbocze, a przede wszystkim na turystów, których tym szlakiem wędruje bardzo dużo. Nie mniej jednak to kawał świetnego zjazdu, a cała trasa warta przejechania.

Bike Park:

Babia Góra Trails

Kompleks Babia Góra Trails nie znajduje się, jak mówi nazwa, na Babiej Górze, a w jej pobliżu. Dokładnie na zboczach Mosornego Gronia (1047m n.p.m.) w zachodniej części pasma Polic. To zbudowany kompleks przez tych samych ludzi, którzy tworzyli kompleks ścieżek Enduro Trails w Bielsku Białej w Beskidzie Śląskim.

Znajdziemy tutaj trasę podjazdową podzieloną na trzy etapy: Podbłędny, Mosorny i Zimna Dziura. Dodatkowo znajdziemy tu trasy zieloną, niebieską, czerwoną oraz czarną, więc możemy swoje umiejętności dostosować do wyboru trasy.

 • Trasy zielone: Rydzowy (1,2 km)
 • Trasy niebieskie: Sokolica (4,8 km)
 • Trasy czerwone: Wilcza Łapa (900 m)
 • Trasy czarne: Diablak  (1,7 km)
 • Trasa dwukierunkowa na zboczach Jałowca (1113m n.p.m.) i Mędralowej (1169m n.p.m., według niektórych przewodników należy do Beskidu Makowskiego): 5,2 km

Godna uwagi jest trasa Sokolica, która oferuje odcinki flow, hopy, wiraże i zakręty, więc każdy rowerzysta dobrze będzie się na niej bawił.

Szczegółowy opis kompleksu i relacja: Babia Góra Trails- relacja i opis kompleksu rowerowego.

A o innych- krótkich, bardzo ciekawych trasach MTB/enduro przeczytasz w starszym artykule na stronie: 3 najciekawsze, krótkie trasy enduro/MTB w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Pamiętajmy, że jeśli wybieramy trasę na rower po szlakach turystycznych, należy zachować zasady bezpieczeństwa. Ustępować pierwszeństwa pieszym, uważać na luźne kamienie „wyskakujące” spod kół, zwalniać na zakrętach. To tylko kilka najistotniejszych zasad. Więcej przeczytasz na ten temat w moim artykule: Jak to jest z tymi rowerzystami na górskich szlakach?

*Artykuł jest tylko subiektywną selekcją tras górskich, które można odwiedzić rowerem.

Więcej:

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...