Okładka

Niebieski szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest najłatwiejszą i najbardziej bezpieczną opcją dojścia na malowniczą przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.). Na drodze nie doświadczymy trudności technicznych, dużej ekspozycji i uciążliwej stromizny. Jeśli jesteśmy w górach początkujący i nie czujemy się na siłach, to polecam zejść tą samą trasą – w odróżnieniu od szlaku z „Piątki” wszystkie inne warianty należą do trudnych i zdecydowanie bardziej eksponowanych. Do nich możemy zaliczyć zejście z Zawratu do Doliny Gąsienicowej oraz czerwony szlak prowadzący na Świnicę lub granią Orlej Perci.

Trasa i profil wysokości

Trasa: Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Palenica Białczańska | mapa-turystyczna.pl

Opis szlaku na Zawrat

Na Zawrat postanowiliśmy wybrać się podczas naszej wycieczki z Palenicy Białczańskiej przez Świstówke Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich, o której pisałem co nieco w poprzednim tygodniu. Po przejaśnieniu się, nie zastanawialiśmy się długo i szybko ruszyliśmy ze schroniska w „Piątce” w stronę przełęczy, z uwagi na zapowiadane (kolejne już dzisiaj) załamanie pogody.

Zostawiamy za sobą schronisko i pędzimy niebieskim na Zawrat

Strażnicówka TPN przy Małym Stawie Polskim

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Początkowo szlak prowadzi wzdłuż brzegu Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu Polskiego. Ten ostatni jest drugim, co do powierzchni jeziorem w Tatach (zaraz po Morskim Oku) – ma ponad 34 ha powierzchni! Dochodzimy w międzyczasie do drewnianego mostku nad potokiem Roztoka, gdzie w niedalekiej odległości znajduje się skrzyżowanie szlaków. Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim, natomiast zielony odbija w kierunku Siklawy i Doliny Roztoki.

Trochę słonecznie po tej ulewie!

W tle Miedziane górujące nad całą Doliną Pięciu Stawów. Po prawej – Szpiglasowy Wierch (2176 m n.p.m.)

Drewniany mostek nad potokiem Roztoka

Zielony szlak prowadzi w kierunku Siklawy i dalej do Doliny Roztoki

Odejście na Przełęcz Krzyżne

Wygodna ścieżka prowadzi nas pośród kosodrzewiny i po około 5 minutach jesteśmy już przy kolejnym skrzyżowaniu szlaków. Tym razem ścieżka odchodzi w prawo na przełęcz Krzyżne (2122 m n.p.m.), która „konkuruje” z przełęczą Zawrat o miano najlepszej panoramy w polskiej części Tatr. W tym roku mam nadzieję sprawdzić to na własnej skórze (podobno panorama z Krzyżnego bije na głowę tą, którą widziałem na Zawracie). A Wy co o tym myślicie? Kto wygrywa tą batalię?

Szlak prowadzi po kamiennych stopniach

Żółty szlak odbija na Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)

Odejście na Kozi Wierch i Szpiglasową Przełęcz

Szlak bardzo delikatnie się wznosi się w górę, dlatego możemy spokojnie skupić się na podziwianiu pięknego otoczenia Doliny Pięciu Stawów Polskich. Kolejne rozwidlenia to czarny szlak prowadzący Kozi Wierch (podobnie jak Krzyżne w planach na ten rok) oraz żółto znakowana trasa na Szpiglasową Przełęcz.

Dalej po wygodnych stopniach

Kolejne już rozwidlenie. Tym razem czarny szlak prowadzący na najwyższy szczyt leżący w całości na terytorium Polski

Potężny masyw Koziego Wierchu

Wielki Staw Polski i żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz

Wyraźnie widać szlak prowadzący na Szpiglasową Przełęcz

Widok w kierunku Gładkiego Wierchu

Odejście na Kozią Przełęcz

Później wędrujemy chwilę żółto – niebieskim szlakiem, który po około 5 minutach rozgałęzia się – żółta ścieżka odbija na sławną Kozią Przełęcz (2137 m n.p.m.), która leży w masywie Koziego Wierchu, pomiędzy Zamarłą Turnią, a Kozimi Czubami. Szczególnie znana jest oczywiście 8 – metrowa stalowa drabinka, która z tego miejsca robi ogromne wrażenie. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, ze szlak na Kozią Przełęcz należy do jednego z najtrudniejszych w Tatrach (duża ekspozycja, sporo klamer i łańcuchów, wąski trawers i problematyczne przejście pod skałą).

Teraz pozostaje nam tylko trzymać się niebieskich drogowskazów do samego końca! Koniec z rozwidleniami ? Kamienny chodnik zaczyna wyraźnie piąć się w górę, droga prowadzi zakosami i wkracza na terytorium Doliny pod Kołem, która stanowi górne piętro Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Żółty szlak na Kozią Przełęcz. W tle Pusta Dolinka

I w górę!

Niesamowity widok! Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia, Kozie Czuby i Kozi Wierch

Szlak prowadzi zakosami

… i zaczyna piąć się co raz mocniej w górę

Pusta Dolinka

Po prawej stronie otwiera się wspaniały widok na zawaloną piargami Pustą Dolinkę, która otoczona jest granią Kołowej Czuby (2105 m n.p.m.), Małym Kozim Wierchem (2228 m n.p.m.), Zmarzłymi Czubami, Zamarłą Turnią (2179 m n.p.m.) i Kozimi Czubami. Niesamowita wysokogórska sceneria!

Chwilę później możemy podziwiać już wszystkie stawy w tej okolicy – oprócz Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu, mamy widok na Czarny Staw (1722 m n.p.m.), najmniejsze Wole Oko (1862 m n.p.m.) oraz drugi najwyżej położony staw w Polsce, czyli Zadni Staw (1890 m n.p.m.).

Szczyty otaczające Pustą Dolinkę – przez nie przebiega legendarna Orla Perć

Jedno z moich ulubionych zdjęć z tej wycieczki

Na pierwszym planie “Szpiglas”. Z tyłu chowa się Cubryna i Mięguszowiecki Szczyt Wielki

Dolina pod Kołem

Idziemy teraz pod ścianą Kołowej Czuby, rozcinającą teren na Dolinkę Pustą i Dolinę pod Kołem. Męczące podejście wyprowadza nas w okolice przełęczy Schodki (2085 m n.p.m.), która oddziela wspomnianą wcześniej Kołową Czubę od Małego Koziego Wierchu. Wyrasta przed nami imponujący masyw Świnicy – na jej południowej ścianie łatwo dostrzegamy czerwony szlak prowadzący z Zawratu na Świnicę. Ostatecznie docieramy wygodnym chodnikiem po skalistym zboczu Małego Koziego Wierchu do naszego punktu docelowego – przełęczy Zawrat.

Podejście do Dolinki pod Kołem

Dalsza część podejścia

Jaki to był ten ostatni staw? W chmurach zginął trochę masyw Świnicy

Zadni Staw Polski otoczony przez Walentynkowy Wierch

Szlak na Zawrat nabiera wysokości

Szlak omija Kołową Czubę

Sprawdzam jak tam sytuacja wygląda za nami. W tle Gładki Wierch i jeszcze dalej Krywań

Przełęcz już naprawdę niedaleko

Jesteśmy na miejscu - Zawrat

Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) zlokalizowana jest we wschodniej grani Świnicy, dokładnie pomiędzy Małym Kozim Wierchem, a Zawratową Turnią. Stanowi ona najpopularniejsze przejście z Doliny Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów. Widoki w tym miejscu są pierwszorzędne i należą do jednych z najpiękniejszych w Tatrach:

  • wschód – widok na Mały Kozi Wierch (2228 m n.p.m.)
  • zachód – widok na Świnicę (2301 m n.p.m.)
  • południe – widok na Zadni Staw Polski, nad którym wznosi się Walentkowy Wierch (2156 m n.p.m.). Dalej mamy Cichy Wierch (1979 m n.p.m.), Gładką Przełęcz (1993 m n.p.m.), Gładki Wierch (2065 m n.p.m.) oraz Kotelnicę. W tle podziwiać możemy rozległą panoramę na szczyty Tatr Wysokich m.in. na Rysy, Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Koprowy Wierch, Szpiglasowy Wierch oraz narodową górę Słowaków – Krywań (2495 m n.p.m)
  • północ – tutaj widoki na Dolinę Gąsienicową są mocno ograniczone przez zachodnią Grań Kościelców. Niebieski szlak sprowadza do czeluści Zawratowego Żlebu

Panorama w kierunku południowym

Ciekawie z tego miejsca prezentuje się Krywań

Panorama z Zawratu

Panorama z Zawratu

Panorama z Zawratu

Orla Perć

Na Zawracie ma swój początek Orla Perć – najtrudniejszy szlak i najniebezpieczniejszy w polskich Tatrach. Prowadzi on dalej przez Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Granaty, aż do przełęczy Krzyżne (odcinek od Zawratu do Koziego Wierchu jest jednokierunkowy). Trasa wiedzie bardzo eksponowanym terenem, dlatego nie jest polecana osobom cierpiącym na lęk wysokości. Dodatkowo stykamy się na niej z licznymi łańcuchami, klamrami, pojawiają się też dwie stalowe drabinki. Wszystko to sprawia, że szlak wymaga dobrego przygotowania i nie jest polecany początkującym turystom.

W lewo szlak wiedzie na słynną Orlą Perć (odcinek od Zawratu do Koziego Wierchu jest jednokierunkowy)

Nieśmiertelny przewodnik Józefa Nyki.
W tle szlak na Orlą Perć i Mały Kozi Wierch

Zeście do Doliny Pięciu Stawów i Doliny Roztoki

Wejście na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów zajęło nam dokładnie 1 h 25 min. Niestety tylko 10 minut było nam dane na uwiecznienie wspomnień. Niebo spowiły ciemne chmury, po słońcu nie było już śladu i ni stąd, ni zowąd lunął deszcz. Szybko założyliśmy nasze decathlonowskie rain cut’y i zaczęliśmy ekspresowe zejście w kierunku schroniska. Na nasze szczęście ulewa zakończyła się tak szybko jak się zaczęła – po około 10 minutach znowu mogliśmy cieszyć się promieniami słońca i pięknymi, wysokogórskimi krajobrazami.

Docierając do kładki na potoku Roztoka zmieniamy szlak z niebieskiego na zielony i Doliną Roztoki schodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej do Palenicy Białczańskiej.

Dokładny opis możecie przeczytać w tym poście.

Nie wygląda to dobrze…

Pamiątkowe zdjęcie, już w trakcie oberwania chmury

Piąteczka

Dolina Roztoki

Podsumowanie

Szlak na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich dostarczy nam niezapomnianych widoków. To zdecydowanie łatwiejszy wariant dojścia niż ten, który prowadzi z Doliny Gąsienicowej przez Czarny Staw Gąsienicowy i Zmarzły Staw. Trasa z „Piątki” pozwala nam zapoznać się z całą Doliną Pięciu Stawów oraz jej wszystkimi stawami bez pomocy łańcuchów i innych sztucznych ułatwień. Dzisiejsza wyprawa (pomimo ulewy na przełęczy) zostaje zaliczona do jednych z najbardziej udanych!


Jeśli wpis Ci się spodobał to zostaw komentarz, polajkuj lub udostępnij – nie krępuj się! Jeżeli chcecie natomiast być na bieżąco i otrzymywać maile o kolejnych wpisach – zostawcie koniecznie swój adres e-mail! Zachęcam Was do odwiedzania profilów na Facebooku, Instagramie i Twitterze, a także do powracania jak najczęściej na stronę www.onestepforward.pl

Z górskimi pozdrowieniami!
Kamil | ONE STEP FORWARD

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...