Okładka

Oczywiście, same podejścia szlakiem i poza szlakiem strome i długie. Takie przynajmniej za każdym razem mam odczucia. Widoki z drogi przez las (poza szlakiem) od Rycerki Górnej oraz widoki na okoliczne szczyty ze szczytu.

Praszywka Wielka (1043 m) – szczyt Beskidu Żywieckiego. Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy, jednak nie w głównej grani, lecz w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się od Bani (1124 m) i biegnie w północnym kierunku poprzez przełęcz PrzegibekBendoszkę WielkąPraszywkę Małąprzełęcz Przysłop Potócki i Praszywkę Wielką. Głębokimi dolinami po obydwu stronach tego grzbietu spływają dwa potoki: Rycerka i jej dopływ – Rycerski Potok[1]

Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego i pochodzi od rumuńskiego słowa prâşit = orać. Płaski grzbiet Praszywki był zatem kiedyś orany. Obecnie znajduje się na nim duża podszczytowa polana, dzięki czemu roztacza się stąd rozległy widok. Panorama widokowa obejmuje zachodnią część Grupy Wielkiej Raczy ze szczytami RachowiecOźnaJaworzynaKikula. Widoczny jest też grzbiet Baraniej Góry[2]. Po przeciwnej styronie widoczna jest Hala Lipowska i Sucha Góra.

Między Praszywką Wielką i Małą, na przełęczy Przysłóp Potócki w sezonie letnim działa Studencka Baza Namiotowa Przysłop Potócki.

(Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praszywka_Wielka)

Autor zdjęć w galerii: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem galerii, które zobaczą tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje fotografie. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własną galerię

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne galerie dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...