Góry Stołowe (niem. Heuscheuergebirge, czes. Stolové hory, daw. Hejšovina) – masyw górski w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Zachodnia część Gór Stołowych leży na terenie Czech i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Północno-zachodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Sudety
Miejscowości:

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Jeżeli nigdy w życiu nie jadłeś śniadania w chmurach to możesz to zrobić w samym sercu Gór Stołowych.

Jak trwoga to... rzuć wszystko i jedź w StoLOVE.

Moja recenzja najpiękniejszego schroniska w Sudetach!

Czy wiecie gdzie w Polsce można znaleźć miejsce, które jest "na końcu świata"? Odwiedźcie schronisko "Pasterka" w Górach Stołowych, a je znajdziecie.

Tegoroczna jesień w Górach Stołowych

Dwa szczyty w Górach Stołowych: Błędne Skały (853 m. n.p.m.) i Szczeliniec Wielki (919 m. n.p.m.)

Szczeliniec Wielki - urokliwie i urzekające miejsce w Górach Stołowych (919 metrów n.p.m.)

Spacer pośród głazów w tych górach to pole popisu dla wyobraźni, wzrok turystów już nie tylko przed sobą, ale ciągle ku górze - bo ponad głowami wznoszą się niesamowite stwory, wyjątkowych kształtów olbrzymy...

Strony

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Góry Stołowe. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...