Okładka

Statystyki GOPR są bezwzględne - jest około 200 wypadków w terenie górskim rocznie – 5% z nich to wypadki śmiertelne. „Świadomość społeczna w zakresie tego jak poruszać się po górach jest nadal bardzo niska. Apele naszego środowiska o rozsądek, i przygotowanie się do wyjścia w góry trafiają tylko do części zainteresowanych. Postanowiliśmy zmierzyć się z problemem i dosłownie wyjść turystom naprzeciw, dlatego spotykamy się na szlaku” – mówi ratownik medyczny i prezeska Fundacji Ane Piżl.

Wolontariusze fundacji wraz z Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz zaplanowali różnorodne i dynamiczne akcje – była więc rywalizacja leśników w wypadkach pozorowanych, manewry linowe na moście w Głębokim Jarze, warsztaty dla rowerzystów górskich – współorganizowane z serwisem rowerowym U ŻABY. Każdego dnia wolontariusze realizowali też pokazy i warsztaty podstawowej pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych – były testy nowych modeli AED w schronisku na Cyrli i cały dzień ćwiczeń na górnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynie Krynickiej. 

„Nas obchodzi” to kontynuacja działań z ubiegłego roku, kiedy w akcji „Nam nie wisi” wolontariusze fundacji spędzili 24 godziny w hamakach zawieszonych w skałach, zwracając tym performansem uwagę na fakt, że większość miejsc na świecie ma ograniczony dostęp do służb ratunkowych i pierwszej pomocy. Zeszłoroczny projekt zakończył się sukcesem – wiele osób wyraziło swoje poparcie dla sprawy wpłacając pieniądze na kolejną fundacyjną misję – udało się zebrać część funduszy na realizację szkoleń dla dzieci w rejonie Khao-Lak w styczniu 2017, w których wzięło udział 150 uczestników.

Teraz, dzięki Waszej pomocy, może się udać projekt w Tanzanii. Jeśli więc Was też obchodzi, wystarczy wejść na http://fundacjasafe.org/wiecej/wspomoz-nas/ i wpłacić dowolną kwotę tytułem „mnie obchodzi – Tanzania 2018”. 100% wpłat jest przeznaczona na realizację szkoleń dla potrzebujących grup i na sprzęt, który ratownicy zostawiają lokalnym społecznościom; fundacja nie utrzymuje w Polsce żadnego biura i administracji. Działa jako grupa pasjonatów – wolontariusze dzielą się tym, co potrafią najlepiej – ratowaniem życia.

 

Od Ane Piżl – prezeski fundacji Safe Water Safe Land - mamy dla Was garść informacji, by było nam razem w górach jeszcze bezpieczniej!

1/ Weź zawsze na szlak folię termiczną NRC – zajmuje tyle miejsca co pół czekolady, kosztuje 6 zł, a ratuje przed wychłodzeniem przy załamaniu pogody, upadku, urazie, oczekiwaniu na śmigłowiec.

2/ Czekoladę też wrzuć do plecaka – szczególnie gdy na skutek wypadku wyprawa się przeciągnie, ważne będzie, by szybko uzupełnić straty energetyczne.

3/ Wstrzymaj się z alkoholem do wieczora – nie jest dobrze być na szlaku w niepełnej koncentracji. Lepiej wznieść toast, kiedy już bezpiecznie będziesz snuć górskie opowieści na dole.

4/ Naładuj telefon przed wyjściem w góry i weź powerbank. Kontakt telefoniczny będzie szalenie pomocny, gdyby doszło do akcji ratunkowej.

5/ Gdy widzisz na szlaku kogokolwiek, kto jest wyczerpany, ranny, słaby lub pod wpływem alkoholu, nie wahaj się podejść i zaoferować pomoc. Twoje doświadczenie i zaangażowanie, może uratować komuś życie!

6/ Pamiętaj, że w schroniskach są dostępne defibrylatory AED – gdyby na Twoich oczach doszło w pobliżu schroniska do zagrożenia życia, np. ktoś będzie miał objawy zawału serca lub straci przytomność, wyślij kogoś natychmiast, by przyniósł urządzenie.

7/ Trenuj regularnie pierwszą pomoc – korzystaj z każdej okazji, by poćwiczyć używanie defibrylatora AED i technikę uciskania klatki piersiowej. Dowiedz się co robić w odmrożeniach, w hipotermii, przy upadku z wysokości i przy urazach.

 

Partnerem projektu Nas Obchodzi jest Fundacja PZU. Organizatorami są Fundacja Safe Water Safe Land i Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz.

Więcej zdjęć z projektu: https://www.facebook.com/fundacjasafe/

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj raz w tygodniu listę najnowszych artykułów i newsów.

Wczytuję...